Basilikumkylling med risotto og chili-tomatsaus
Apéritif

Basilikumkylling med risotto og chili-tomatsaus

Mens kyllinglårene godgjør seg i stekeovnen, lager du risottoen og sausen..

Fremgangsmåte

Kyllinglårene:
Smør pesto på lårene. Legg dem i en smurt, ildfast form og drypp over smøret. Stek lårene midt i stekeovnen ved 180 °C i ca. 40 minutter.
 
Risottoen:
Fres løk og hvitløk i olje i en kjele til løken er blank. Ha i ris og safran og fres det litt. Hell i vinen og litt av kraften. Kok opp og rør i risen til all væsken er absorbert. Tilsett resten av kraften i 3-4 omganger og rør i risen. La væsken få absorbere mellom hver speing. Risen er ferdig etter ca. 15-20 minutter. Rør inn smør og parmesan til slutt.
 
Chili- og tomatcoulis:
Fres løk og hvitløk i olje i en liten kjele til løken er blank. Tilsett tomatene og kok dem i ca. 5 minutter. Hell over i en matprosessor og kjør sausen glatt. Ha den tilbake i kjelen. Rør inn tomatpuré og smak til med salt og chilisaus. Kok inn sausen noen minutter før servering.
Drypp litt saus over kyllinglårene og server med resten av sausen og risottoen. Pynt evt med friske basilikumblader.
 
Tips:
Sausen kan også lages av godt modne tomater. En fin måte å redde mat fra å havne i søpla.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kamskjell og asparges  i soyavinaigrette er fastfood av beste sort
Dagens rett

Forsiden akkurat nå - 2

Denne kyllingoppskriften sitter som et skudd
Dagens rett

Denne kyllingoppskriften sitter som et skudd

Her får du stjerne i boka og status som hjemmets store kokkestjerne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det kjappeste du kan lage på grillen
Dagens rett
Cheeseburger og bbq-saus med hemmlig ingrediens

Det kjappeste du kan lage på grillen

Med en cheeseburger med hjemmelaget barbecuesaus og kanskje sågar hjemmebakte burgerbrød er du garantert stor suksess.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse
Ukens drink

Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse

En frisk og lekker drink med et heller uvanlig navn skal sette deg i skikkelig vårstemning denne helgen. La vær være vær og kos deg så godt du kan.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her