Basilikumkylling med risotto og chili-tomatsaus
Apéritif

Basilikumkylling med risotto og chili-tomatsaus

Mens kyllinglårene godgjør seg i stekeovnen, lager du risottoen og sausen..

Fremgangsmåte

Kyllinglårene:
Smør pesto på lårene. Legg dem i en smurt, ildfast form og drypp over smøret. Stek lårene midt i stekeovnen ved 180 °C i ca. 40 minutter.
 
Risottoen:
Fres løk og hvitløk i olje i en kjele til løken er blank. Ha i ris og safran og fres det litt. Hell i vinen og litt av kraften. Kok opp og rør i risen til all væsken er absorbert. Tilsett resten av kraften i 3-4 omganger og rør i risen. La væsken få absorbere mellom hver speing. Risen er ferdig etter ca. 15-20 minutter. Rør inn smør og parmesan til slutt.
 
Chili- og tomatcoulis:
Fres løk og hvitløk i olje i en liten kjele til løken er blank. Tilsett tomatene og kok dem i ca. 5 minutter. Hell over i en matprosessor og kjør sausen glatt. Ha den tilbake i kjelen. Rør inn tomatpuré og smak til med salt og chilisaus. Kok inn sausen noen minutter før servering.
Drypp litt saus over kyllinglårene og server med resten av sausen og risottoen. Pynt evt med friske basilikumblader.
 
Tips:
Sausen kan også lages av godt modne tomater. En fin måte å redde mat fra å havne i søpla.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med kamskjell servert på denne måten blir det fest
Dagens rett
Kamskjell med brokkoli og hvitløk

Med kamskjell servert på denne måten blir det fest

Prøv denne lettlagde, men du verden så smaksrike oppskriften med kamskjell.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris
+
Ukens drink

Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris

Denne lekre drinken heller du rett fra flasken som kommer fra Harry's Bar hvor Bellini i sin tid ble skapt. Den kommer med 5,5 prosent alkohol og som alkoholfri utgave og er som skapt for utendørs nytelse og frokost/brunch.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så lett lager du kinamaten selv
Dagens rett
Wok med biff på kinesisk vis

Så lett lager du kinamaten selv

Oppskrifter på raske wokretter som denne er perfekte på travle hverdager.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

70 nye viner i basis testet: Bli kjent med et nytt vinområde
+
Tester

70 nye viner i basis testet: Bli kjent med et nytt vinområde

Sardinia, Bordeaux, også fjelllutgaven samt ulike utrykk for chardonnay er noen er mai måneds beste nykommere i basishylla.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her