Grillet kveite på italiensk med salsa verde og brokkoli-krem
Foto: Ryzhkov

Grillet kveite på italiensk med salsa verde og brokkoli-krem

Denne retten byr på fest for smaksløkene.

Fremgangsmåte

  1. Legg kveitefiletene i saltlake i 10 minutter. Skyll dem og tørk dem på kjøkkenpapir.
  2. Marinade:
    Bland ingrediensene til marinaden og legg kveitefiletene i. La dem ligge i 2-3 timer eller over natten. Ta ut av marinaden og tørk av. Pensle så med marinaden, pass på å få med litt rosmarin, og legg dem på grillen med skinnsiden ned.
  3. Grill ca 4-6 minutter eller til saft begynner på piple ut på overflaten. Snu og grill raskt på kjøttsiden. Pass på at fisken ikke blir brent. Pensle gjerne med marinaden underveis.
  4. Salsa verde og brokkoli-krem:
  5. Kok brokkoli et par minutter. Ha sammen med de andre ingrediensene i en hurtigmikser og kjør til en grønn saus. Tilsett evt mer olje for at den skal bli smidig.
  6. Tips:
    Persillen kan godt byttes ut med andre urter som f.eks basilikum, litt estragon, kjørvel, løpstikke.
  7. Couscoussalat:
  8. Kok opp vann, litt salt og olje/smør. Ha i couscous-en og rør godt. La avkjøle litt, rør om av og til. Bland couscousen med tomater, chili, koriander, sitronsaft og spisskummen.
  9. Grillet brokkoli:
  10. Skjær brokkoli på mandolin. Pensle med olje og grill raskt på begge sider. Dryss over salt og pepper. 
  11. Server kveite på salsa verde- og brokkolikrem med grillet brokkoli og couscoussalat ved siden av.

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Old-school portugisisk rødvin til supre priser
+
Ukens vin

Old-school portugisisk rødvin til supre priser

I Portugal lever gamle tradisjoner videre, og representerer gode hvileskjær fra den fruktdrevne stilen i det prisgunstige segmentet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt
+
Tester

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt

Søte viner får ekstra attraksjonsverdi når det nærmer seg jul. Det er dessuten ekstra mye god å velge blant nå. Men også for den som holder seg til det tørre hvite.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Forsiden akkurat nå - 6

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover
+
Tester

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover

I november er det flere typer boblefest, og over alle rager denne unike champagnen som er både sjelden og høy priset. Men det finnes sågar knallkjøp blant de høyest skårede champagnene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her