Grillet kveite på italiensk med salsa verde og brokkoli-krem
Foto: Ryzhkov

Grillet kveite på italiensk med salsa verde og brokkoli-krem

Denne retten byr på fest for smaksløkene.

Fremgangsmåte

  1. Legg kveitefiletene i saltlake i 10 minutter. Skyll dem og tørk dem på kjøkkenpapir.
  2. Marinade:
    Bland ingrediensene til marinaden og legg kveitefiletene i. La dem ligge i 2-3 timer eller over natten. Ta ut av marinaden og tørk av. Pensle så med marinaden, pass på å få med litt rosmarin, og legg dem på grillen med skinnsiden ned.
  3. Grill ca 4-6 minutter eller til saft begynner på piple ut på overflaten. Snu og grill raskt på kjøttsiden. Pass på at fisken ikke blir brent. Pensle gjerne med marinaden underveis.
  4. Salsa verde og brokkoli-krem:
  5. Kok brokkoli et par minutter. Ha sammen med de andre ingrediensene i en hurtigmikser og kjør til en grønn saus. Tilsett evt mer olje for at den skal bli smidig.
  6. Tips:
    Persillen kan godt byttes ut med andre urter som f.eks basilikum, litt estragon, kjørvel, løpstikke.
  7. Couscoussalat:
  8. Kok opp vann, litt salt og olje/smør. Ha i couscous-en og rør godt. La avkjøle litt, rør om av og til. Bland couscousen med tomater, chili, koriander, sitronsaft og spisskummen.
  9. Grillet brokkoli:
  10. Skjær brokkoli på mandolin. Pensle med olje og grill raskt på begge sider. Dryss over salt og pepper. 
  11. Server kveite på salsa verde- og brokkolikrem med grillet brokkoli og couscoussalat ved siden av.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk
Dagens rett

Taco på tirsdag? Ja klart det - og den blir enda bedre med fisk

Å servere fisken i tacolefser med hjemmelaget dip er både en smaksrik og lettvint vri. Derfor passer den perfekt midt i uka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det er utrolig hvor mye smak en skje paprika kan gi
Dagens rett

Det er utrolig hvor mye smak en skje paprika kan gi

Det er ikke hvilket som helst paprikapulver som brukes i denne paprikagryten med poteter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her