Koreansk Bibimbap
Foto: Amornlukkana Srimukda

Koreansk Bibimbap

Bibimbap betyr blandet ris på koreansk og er en nydelig og smakfull rett. Her får du brukt opp restene i kjøleskapet til et næringsrikt og smakelig måltid.

Fremgangsmåte

Bland sammen sesamolje, soyasaus, chilisaus og sukker i en bolle. Tilsett svinekjøttdeig og bland godt. La kjøttet marinere til mens du forbereder resten av ingrediensene.

Varm en stekepanne eller wok med litt sesamolje over høy varme og stek den kokte risen til den blir gyllen og litt sprø. Smak til med salt til pepper og sett til side. Gjenta den samme prosessen med bønnespirer og gulrøtter. 

I den samme woken steker du sopp gyllen i litt mer sesamolje, men tilsetter halvparten av det finhakkede hvitløksfeddet og litt sesamfrø på slutten av steketiden. Smak til med salt til pepper og sett til side.

Skru ned varmen til middels, tilsett litt mer sesamolje, resten av hvitløksfeddet og spinaten. Stek til spinaten til den så vidt faller sammen. Smak til med salt til pepper og sett til side.

Stek kjøttet på middels varme til det er gjennomstekt. Smak til med salt og pepper. 

Fordel risen på fire dype boller. Topp med de stekte grønnsakene, svinekjøtt, agurk, kimchi,  eggeplomme og eventuelt mer chilisaus. 

Tips:
Bibimbap smaker godt med en rekke ingredienser. Bruk gjerne det du har for hånden. Det er fint med en balanse mellom rå, stekte, syltede og fermenterte grønnsaker. Av kjøtt kan du bruke alt fra bacon til entrecôte, eller tofu om du ønsker det. 

Eggeplommene blir kokt når de røres inn i retten. Synes du fortsatt det er litt skummelt kan du selvfølgelig toppe med speilegg eller posjert egg. 

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august
+
Tester

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august

Kultstatusen for de beste produsentene i flere av Loire-appellasjonene, øker jevnt og trutt. Det gjør også prisene, så det er nå det lønner seg å kjøpe.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv noe nytt: Nyt og lær om vin til toner av Édith Piaf
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Prøv noe nytt: Nyt og lær om vin til toner av Édith Piaf

Bli med på en annerledes vinsmaking hvor vinene blir en del av historien. En hyllest til kvinnen, vinen og musikken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her