Koreansk Bibimbap
Foto: Amornlukkana Srimukda

Koreansk Bibimbap

Bibimbap betyr blandet ris på koreansk og er en nydelig og smakfull rett. Her får du brukt opp restene i kjøleskapet til et næringsrikt og smakelig måltid.

Fremgangsmåte

Bland sammen sesamolje, soyasaus, chilisaus og sukker i en bolle. Tilsett svinekjøttdeig og bland godt. La kjøttet marinere til mens du forbereder resten av ingrediensene.

Varm en stekepanne eller wok med litt sesamolje over høy varme og stek den kokte risen til den blir gyllen og litt sprø. Smak til med salt til pepper og sett til side. Gjenta den samme prosessen med bønnespirer og gulrøtter. 

I den samme woken steker du sopp gyllen i litt mer sesamolje, men tilsetter halvparten av det finhakkede hvitløksfeddet og litt sesamfrø på slutten av steketiden. Smak til med salt til pepper og sett til side.

Skru ned varmen til middels, tilsett litt mer sesamolje, resten av hvitløksfeddet og spinaten. Stek til spinaten til den så vidt faller sammen. Smak til med salt til pepper og sett til side.

Stek kjøttet på middels varme til det er gjennomstekt. Smak til med salt og pepper. 

Fordel risen på fire dype boller. Topp med de stekte grønnsakene, svinekjøtt, agurk, kimchi,  eggeplomme og eventuelt mer chilisaus. 

Tips:
Bibimbap smaker godt med en rekke ingredienser. Bruk gjerne det du har for hånden. Det er fint med en balanse mellom rå, stekte, syltede og fermenterte grønnsaker. Av kjøtt kan du bruke alt fra bacon til entrecôte, eller tofu om du ønsker det. 

Eggeplommene blir kokt når de røres inn i retten. Synes du fortsatt det er litt skummelt kan du selvfølgelig toppe med speilegg eller posjert egg. 

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Favorittkaken pavlova blir enda bedre med sjokolade og friske jordbær
Ukens kake
Sjokoladepavlova med friske jordbær

Favorittkaken pavlova blir enda bedre med sjokolade og friske jordbær

Pavlova er en av de nyere folkefavorittene blant festkaker. Denne vrien må du prøve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Smaken av norsk sommer er søt nypotet og røkt ørret
Dagens rett

Smaken av norsk sommer er søt nypotet og røkt ørret

Nypotet er god både varm eller kald. Sittende til bords eller pakket med til piknik. I regnvær eller godvær. Prøv lun nypotetsalat med røkt ørret du også.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Har du en kokeplate eller primus og en gryte, lager du denne retten enkelt
Dagens rett

Har du en kokeplate eller primus og en gryte, lager du denne retten enkelt

Her skal nemlig alt godgjøre seg sammen i en liten time til en rett som både cowboys og cowgirls vil like.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette
+
Tester

Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette

Siden det drikkes mye (kjedelig) øl i disse VM-tider, er det på tide å gå for et av alternativene blant sommerens nyheter i basisutvalget på polet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her