Krabberisoni
Apéritif

Krabberisoni

En panne med mye smak av hav og umami som i tillegg er veldig lett å lage.

Fremgangsmåte

Kok risoni etter anvisningen på pakken. Risoni er pasta, men er formet som langkornet ris.

Skrell og skjær gulrot i bittesmå terninger (mire-poix). Gjør det samme med hvitløk og sjalottløk. Varm olje i en panne og fres til mykt. Tilsett matfløte og kok inn. Smak til med sitron. Rør inn spinaten litt etter litt til den er myk. Grav krabbekjøttet ut av skjellene og rør det luftig. Bland den inn massen og rør godt. Varm opp og server med posjerte egg og revet parmesan på toppen.

Tips:
I stedet for risoni kan du bruke fregula (sardinske pastakuler). Får du tak i bottargapulver (tørket og revet tunfisk- eller mullerogn) smaker det ekstra godt oppå eggene. Godt salt er også bra.

Slik posjerer du egg:
Kok opp vannet til eggene sammen med eddik, skru ned varmen slik at det simrer. Knekk eggene i en kopp, et ad gangen og ha dem i det kokende vannet.

La dem trekke 3-4 minutter til eggehviten er fast og plommen fortsatt flytende. Ha eggene raskt over i kaldt vann slik at kokeprosessen stanser.

Se alle våre andre oppskrifter med krabbe

Alt du trenger å vite om pasta

Lyst til å lage en annen rett med krabbe? Vi byr på mange andre

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Georgia er Europas annerledes vinland
+

Georgia er Europas annerledes vinland

Georgia har sin egen språkfamilie, sitt eget kjøkken, sitt eget kirkesamfunn, sin egen polyfoniske sangtradisjon, og, ikke minst, en helt unik vinkultur. Kanskje det er derfor nordmenn trykker vinene til brystet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne vrien på sei har du neppe prøvd før
Dagens rett

Denne vrien på sei har du neppe prøvd før

Seien marieneres i lime mens du lager salsaen. Middagen er øyeblikkelig klar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kamskjell og asparges  i soyavinaigrette er fastfood av beste sort
Dagens rett
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her