Tomatterte med blåmuggost og honning
Foto: asab974

Tomatterte med blåmuggost og honning

Pakket inn i sprø og gyllen paideig med pikante biter av blåmuggost, ferskrevet sitron og små gylne dråper av honning er disse tomatene proppfulle av smak.

Fremgangsmåte

Forvarm ovnen til 200C. 

Kutt tomatene og hvitløksfedd og plasser dem i et dørslag sammen med salt, og la stå i minst 45 minutter. Tilt dørslaget til siden i blant, for å få ut ekstra væske. Plasser tomatene på tørkepapir så de får rent av seg.

Ta paideigen ut av kjøleskapet og plasser på et stekebrett med bakepapir. Strø cheddar og blåmugg ost over bunnen, og la det være 1 cm fra kanten. Arranger tomatene på toppen, la de overlappe litt og være i et lag, strø finhakket timian over. Brett kantene over,  pensle med egg, og plasser i fryseren i 10 minutter. 

Drypp litt olivenolje og honning på paien før den stekes midt i ovnen i 40-55 minutter til den er gyllen og gjennomstekt. La hvile i 10 minutter før du strør nyrevet sitronskall over. 

Se alle de andre gode oppskriftene med tomat

Her finner du veldig mange oppskrifter på vegetarretter

Og her har du 25 lettlagete vegetaroppskrifter som bør prøves ut

Se alle de andre gode oppskriftene med tomat

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
På topp blant 400 nye hvitviner: Strålende rieslinger en konge verdig
+
Tester

På topp blant 400 nye hvitviner: Strålende rieslinger en konge verdig

2024 og 2025-årgangene gir rieslinger for to ulike smakspreferanser, som kommer til å sikre denne populære vinstilens vekst i Norge. Septembernyhetene har også mye annet å by på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus
Dagens rett

Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus

Norsk lam og kantareller får en genial ramme i form av denne kebaben. Topp til helgekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro
Dagens rett

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro

Både store og små kan fritt velge hva de fylles med. Nyt dem i hjemmet eller pakk dem med i sekken og grill over bålet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace
Dagens rett

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace

Kveite er vår festfisk nummer en og når den bakes hel i ovnen og serveres med din egen skalldyrsaus belønnes du rikelig med smak. Litt med tidkrevende tilbehør riktignok, men det er det verdt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her