Vegetardumplings med sopp
Foto: Istock

Vegetardumplings med sopp

Disse dumplingsene er lettlagde og smaker herlig.

Fremgangsmåte

Dumplingspapir:
Jeg kjøper ferdige ark i butikken. Du finner de i frysedisken der hvor de har et større utvalg av asiatisk mat. Kjøp gjerne de runde, de er enklest og brette. Sett til tining i romtemperatur gjerne 3-4 timer før de skal brukes.

Soppfyll:
Grovhakk sopp, for eksempel champignon, østerssopp og shitakesopp, og la den "svette" i tørr panne på høy temperatur. Mens den gjør det, hakk løk, vårløk og hvitløk. Når soppen har fordampet mesteparten av væsken tilsett smør, løk og hvitløk og sett ned varmen litt.

Hakk opp ingefær, og ha den i pannen og. Når løken er myk og gyllen, tilsett sesamolje og soyasaus og la det koke ut. Smak til med salt og pepper. La blandingen kjøle seg ned litt før du kjører den med stavmikser eller i kjøkkenmaskin til en grov puré.

Putt en litt stor teskje med fyll på papiret og smør kanten med vann før du bretter. Det er viktig å få den tett og uten luft. Se videoer på YouTube for bretteteknikker.

Dipsaus
Rør sammen ingrediensene til dipsausen, og topp med finhakket koriander og evt litt vårløk

Tips:
Hvis du ønsker de mer spicy, kan du tilsette chili i både fyllet og dipsausen

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke
+

Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke

Holy Smoke startet som et hobbyprojekt, og er blitt en kjempesuksess med sin satsing på tex-barbeque. Slik at sesongrestauranten er blitt Sveriges fremste barbequedestinasjon.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Forsiden akkurat nå - 6

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her