Cacio e pepe - italiensk pastaklassiker
Foto: Karisssa

Cacio e pepe - italiensk pastaklassiker

Pasta, smør, ost og pepper er alt du trenger for å lage denne klassiske romerske pastaretten.

Fremgangsmåte

  1. Kok opp en kjele med generøst saltet pastavann (saltvann er referansepunktet). Når vannet fosskoker tilsetter du pastaen og koker til den til den er såvidt al-dente ca 7-9 minutter avhengig av hvilken pastatype du bruker.
  2. Mens pastaen koker smelter du smøret i en stor stekepanne på middels-høy varme.
  3. Knus pepperkorn i en morter, eller med en stekepanne på skjærebrett, og tilsett i stekepannen sammen med smørret.
  4. La pepperet steke i 1 minutt, før du rører inn 1,5 dl av det kokende pastavannet med en visp. Sausen vil boble opp, så vær forsiktig.
  5. Ta stekepannen av platen og la den stå i 3 minutter for å kjøle seg ned. Tilsett den ferskrevne osten litt etter litt og visp sammen til en tykk saus. 
  6. Når pastaen er ferdig, sett til side  1,5 dl av pastavannet før du heller av det resterende  pastavannet.
  7. La pastaen hvilke i 2-3 minutter for å avkjøle seg litt. Tilsett så halvparten av den ferdigkokte pastaen til sausen, rør godt, før du tilsetter resten av pastaen.
  8. Rør pasta og saus godt sammen, til sausen klistrer seg til pastaen. Er blandingen litt tørr tilsetter du litt og litt av det reserverte pastavannet til du har en glatt saus som klistrer seg godt fast til pastaen.
  9. Server straks, med ekstra ost og pepper etter ønske

Tips: 
Pastavann skal aldri ha olje i seg. Da fester ikke sausen seg til pastaen.

Pastavannet skal være generøst saltet, bruk saltvann som referansepunkt

Aldri skyll pastaen etter at det er ferdig kokt. Da forsvinner mye av stivelsen, som er med på å binde pastaretten sammen.

For en luksuriøs smaksopplevelse, server med ferskrevet trøfler eller svart hvitløk - black garlic

Her finner du flere deilige pastaretter

Alt du trenger å vite om pasta

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester
De beste rosévinene i 2025

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 300 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2024 og 2023, finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner hvor noen er latterlig billige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Ny kultvinprodusent for pinot noir i Norge
+
Godbiter i pollisten

Ny kultvinprodusent for pinot noir i Norge

Cathrine Marshall er en sørafrikansk produsent som gjør tingene på sin måte, og det smaker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

16 år gammel champagne fra den fantastiske 2008-årgangen på et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

16 år gammel champagne fra den fantastiske 2008-årgangen på et pol nær deg

Det er en sjelden godbit som venter den som setter pris på champagnens fascinerende univers av tertiæraromaer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Skal du ha noen riktig lekre bobler, finner du denne på 134 pol
+
Ukens vin

Skal du ha noen riktig lekre bobler, finner du denne på 134 pol

Denne Franciacorta-klassikeren er oppgradert av selveste Richard Geoffroy, kjellermester for Dom Pérignon gjennom 28 år. Som også utfordrer sake-tradisjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Disse muffinsene har en litt uvanlig smakskombinasjon
Ukens kake

Disse muffinsene har en litt uvanlig smakskombinasjon

Rabarbra og ingefær er en spennende smakskombinasjon som gjør seg godt i muffins.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Knallgodt nytt i papp
+
Ukens vin

Knallgodt nytt i papp

For her snakker vi om solid pinot noir-kvalitet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her