Kveite i det grønne
Foto: Alf Börjesson

Kveite i det grønne

Kveite er en av våre aller fineste fisker. Sammen med friske, grønne grønnsaker får du et festmåltid som garantert blir en suksess.

Fremgangsmåte

  1. Skjær fisken i 4 jevnstore stykker. Dryss dem med salt og pepper og legg dem i en dyp stekepanne.
  2. Hell på olje så fisken dekkes. Varm det hele til 70 grader (bruk steketermometer) og la fisken trekke i ca. 5 min (ta pannen av varmen).
  3. Rens og stek aspargesene i olje og smør i ca. 2 min. Smak til med salt og pepper.
  4. Kok ertene i ganske lite vann med en skje smør, salt og pepper, i ca. 2 min.
  5. Smørsaus:
  6. Kok eddik og vin inn til det gjenstår en tredel.
  7. Visp inn kaldt smør i små porsjoner. Sausen må ikke koke mens smøret vispes inn, da blir den tynn.
  8. Rør til slutt inn fløte, smak til med salt og pepper og rør inn gressløk.
  9. Legg asparges og erter på tallerkener med fisken over. Hell saus rundt og legg på en topp karse eller andre spirer (gjerne ertespirer) som er vendt i god olje.

Kveite er regnet som en av våre aller fineste fisker, festfisken fremfor noen. Det mest vanlig er nok å kjøpe den i skiver, men det er ikke noe problem også å skaffe filet.

At kveite er en av de beste fiskeråvarene vi har, skjønner du når du har sett disse oppskriftene

Her har du mange oppskrifter på kveite

Les også: Kveite kan serveres til enhver anledning med spennendne oppskrifter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Norges sjømatråd

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Null stress med sommeravslutning med disse oppskriftene - som både barn og voksne vil elske
Ukens kake

Null stress med sommeravslutning med disse oppskriftene - som både barn og voksne vil elske

Nå nærmer det seg sommerferie og det vil si avslutninger både på skole, barnehage, jobb og fritidsaktiviteter. Har du som jeg fått i oppdrag å bake? Da må du se hit!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Californiske viner med klar europeisk profil
+
Godbiter i pollisten

Californiske viner med klar europeisk profil

OMA har hentet hjem noen riktige godbiter fra noen av Californias beste vinmarker. Og hjulpet til med sin egen signatur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 6 svært deilige viner fra Piemonte
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Smak 6 svært deilige viner fra Piemonte

Drøm deg bort til vakre Piemonte den 20. oktober med viner laget av to unge kvinnelige vinmakere som våger å tenke nytt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her