Miniburgere med rødbeter
Foto: VeselovaElena

Miniburgere med rødbeter

Disse rødbetebollene er et fullgodt middagsalternativ for den som ikke vil spise kjøtt eller fisk. Vegetarmat som enkelt kan bli vegansk.

Fremgangsmåte

Du kan bruke enten kokte eller rå rødbeter. Skrell og skjær dem i små biter eller riv på råkostjern. Gjør det samme med potetene. Kutt selleristilken og vårløken. Hakk hvitløksfeddet. Ha alt i en blender og kjør til jevn masse. Tilsett sitronsaft og egg og kjør til luftig masse. 

Ha i en bolle og bland med havremel. Tilsett cayennepepper, salt og pepper. Knus ristede kikerter i en morter og bland inn til passe fast masse. Du skal kunne forme boller ved hjelp av to spiseskjeer. 

Varm godt med olje i en stekepanne ved middels varme og legg bollene i. Trykk dem litt flate hvis du ønsker den formen eller behold dem runde. Stek i 3-4 minutter på hver side avhengig av tykkelse. Om de kjennes faste med et lett trykk, er de klare. 

Server med tzatziki eller aioli, og en salat.

Slik lager du ristede krydrete kikerter selv

Tips:
For vegansk versjon, utelat egg. Havremel lager du enkelt ved å ha havregryn i blenderen. Du kan også bruke kikertmel i stedet for havremel.

Her finner du mange vegetarretter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
La deg inspirere til å bli lefsebaker
Guide

La deg inspirere til å bli lefsebaker

Du trenger bare en steketakke og disse oppskriftene for å komme i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Oppdag den søte hemmeligheten fra Champagne - ratafia
+

Oppdag den søte hemmeligheten fra Champagne - ratafia

En nærmest glemt drikk som skapte glede blant vinbønder og drueplukkere i Champagnes vinmarker, har nå fått en renessanse hos franske toppchefer. Arnaud Lallemand som står bak trestjerneren L’Assiette Champenoise i Reims er en av dem.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Beste langhe nebbiolo, like bra som barolo, til halve prisen
+
Godbiter i pollisten

Beste langhe nebbiolo, like bra som barolo, til halve prisen

Når du ikke har råd til barolo eller ikke orker å vente til den blir drikkeklar, er dette et veldig godt alternativ – signert en av de beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris
+
Ukens vin

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris

Eller en 16 år gammel merlot til samme pris – begge kommer med en spesiell historie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om rødvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om rødvin

Vil du lære mer om rødvin? Ta med deg en venn eller kom alene og få en god innføring og 8 viner i glasset. Kurset passer for alle uansett forkunnskap.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Be inn på en fyldig elggryte
Dagens rett
Rødvinsgryte av elg

Be inn på en fyldig elggryte

Har du ikke elgkjøtt, kan du godt bruke annet vilt eller tamt kjøtt i denne oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her