Miniburgere med rødbeter
Foto: VeselovaElena

Miniburgere med rødbeter

Disse rødbetebollene er et fullgodt middagsalternativ for den som ikke vil spise kjøtt eller fisk. Vegetarmat som enkelt kan bli vegansk.

Fremgangsmåte

Du kan bruke enten kokte eller rå rødbeter. Skrell og skjær dem i små biter eller riv på råkostjern. Gjør det samme med potetene. Kutt selleristilken og vårløken. Hakk hvitløksfeddet. Ha alt i en blender og kjør til jevn masse. Tilsett sitronsaft og egg og kjør til luftig masse. 

Ha i en bolle og bland med havremel. Tilsett cayennepepper, salt og pepper. Knus ristede kikerter i en morter og bland inn til passe fast masse. Du skal kunne forme boller ved hjelp av to spiseskjeer. 

Varm godt med olje i en stekepanne ved middels varme og legg bollene i. Trykk dem litt flate hvis du ønsker den formen eller behold dem runde. Stek i 3-4 minutter på hver side avhengig av tykkelse. Om de kjennes faste med et lett trykk, er de klare. 

Server med tzatziki eller aioli, og en salat.

Slik lager du ristede krydrete kikerter selv

Tips:
For vegansk versjon, utelat egg. Havremel lager du enkelt ved å ha havregryn i blenderen. Du kan også bruke kikertmel i stedet for havremel.

Her finner du mange vegetarretter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne kaken vil påskeharen jakte på
Ukens kake

Denne kaken vil påskeharen jakte på

En saftig gulrotkake som også er veldig holdbar, er som skapt for påskekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gjør kotelettene festfine med rødløksmarmelade
Dagens rett

Gjør kotelettene festfine med rødløksmarmelade

Vi foreslår en vri på en gammel klassiker, nemlig svinekoteletter. Men surkålen må altså vike som tilbehør til fordel for rødløksmarmelade.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her