Panzanella - klassisk toscansk brødsalat
Apéritif

Panzanella - klassisk toscansk brødsalat

Denne klassiske italienske brød-og-tomatsalaten er en av de aller beste måtene å nyte solmoden tomat. Frisk, syrlig og sommerlig, men samtidig mettende nok til å spise som en lett middag eller lunsj.

Fremgangsmåte

Forvarm ovnen til 250C med grillelement. 

Ha løkskivene i en bolle med iskaldt vann og en liten klype salt. 

Del paprikaen i to, ha ut kjernene og legg på et stekebrett med skinnsiden opp. Stek i ovnen til skinnet er svart ca 15 minutter. Ha i en plastpose og knyt godt igjen. 

Kutt de største tomatene i tykke skiver og de mindre i båter. Ha tomatene i et dørslag som du setter over en bolle og salte dem med en klype salt. La tomatene renne av seg mens du fullfører salaten. 

Riv brødet i mindre biter, på størrelse med tomatbåtene, og ha i en stor salatbolle sammen med eddik. Hell vannet av løkskivene og ha i salatbollen sammen med kapers. Ta paprikaen ut av plastposen, og skrap av så mye av det sorte skinnet som du kan og kutt i lange strimler og ha i salatbollen. Press tomatene forsiktig for å få ut den siste juicenog ha tomatene i salatbollen. 

Rør inn finhakket ansjosfillet og hvitløksfedd i tomatjuicen. Visp inn olivenolje til du har en tykk dressing. Smak til med salt og pepper. 

Hell dressingen over salaten og bland godt. Dander salaten med revne basilikumblader. La salaten stå i 15 minutter, slik at alle smakene får utviklet seg og brødet får sugd til seg dressingen.

Her finner du flere fristende salater

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Elsker du kiwi og monsterfilmer, er Godzilla drinken for deg
+
Ukens drink

Elsker du kiwi og monsterfilmer, er Godzilla drinken for deg

Den får hjelp av en gul og en blå likør til å skape den irrgrønne fargen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Null stress med sommeravslutning med disse oppskriftene - som både barn og voksne vil elske
Ukens kake

Null stress med sommeravslutning med disse oppskriftene - som både barn og voksne vil elske

Nå nærmer det seg sommerferie og det vil si avslutninger både på skole, barnehage, jobb og fritidsaktiviteter. Har du som jeg fått i oppdrag å bake? Da må du se hit!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Californiske viner med klar europeisk profil
+
Godbiter i pollisten

Californiske viner med klar europeisk profil

OMA har hentet hjem noen riktige godbiter fra noen av Californias beste vinmarker. Og hjulpet til med sin egen signatur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter
+
Ukens vin

Danker ut «brød-og-smør-vinene» på alle måter

De er både billigere og mye bedre enn storselgerne samtidig som den bidrar til å hjelpe ansatte og bedrifter i restaurantbransjen på hjemmebane.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik blir svinekotelettene skikkelig saftige
Dagens rett
Svinekoteletter med grillet paprika og squashsalsa

Slik blir svinekotelettene skikkelig saftige

Når svinekoteletter får riktig varmebehandling, i dette tilfellet på grillen, blir de riktig så gode.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Dette er trolig det eneste du får smake av Keller i denne årgangen
+

Dette er trolig det eneste du får smake av Keller i denne årgangen

Klaus Peter Keller slipper 3252 flasker i TU 3. juni, og det er ikke så mye mer derfra som kommer av 2025-årgangen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her