Riskrem med jordbærsaus
Foto: Mari Svenningsen

Riskrem med jordbærsaus

Har du laget risgrøt og har rester igjen, lager du riskrem. Spe på med jordbærsaus og du har en deilig dessert. Her er oppskriften.

Fremgangsmåte

  1. Toros risgrøt (ikke den snarkokte) er perfekt til risgrøt. Den er tilsatt litt vaniljesukker fra fabrikken, så hvis du bruker den, kutter du ut vaniljesukkeret i riskremen.
  2. Visp kremfløten såvidt stiv og bland i grøten. Smak til med vaniljesukker og sukker.
  3. Jordbærsaus:
    Server riskremen med jordbærsaus som du lager lynraskt av en kurv jordbær fra fryseren, lar den tine, hell bort litt av "smeltevannet", tilsett 2-4 ss melis og kjør sausen med stavmikser eller i foodprocessor.

Tips: Du kan også gjøre som danskene og tilsette 100 g hakkede mandler (uten skall) i riskremen og kall den Ris à l'amande.

Der serveres riskremen med kirsebærsaus som du får kjøp ferdig i butikken hvis du ikke har nedlagte eller frosne kirsebær fra egen hage, som du koker opp med sukker (50-100 g sukker pr 500 g kirsebær) og jevner med 1-2 ss maizenna. Kok opp under kraftig omrøring og avkjøl.

Mange lekre desserter finner du her

Flere gode juledesserter finner du her

Lucia-feiring med lussekatteroppskrifter på julekonfekt og julegodter du kan lage selv

Apéritifs store jule- og nyttårsmeny gir deg svar på de fleste spørsmål

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst
+
Tester

Spesialpol: Flotte whiskyer fra nord og vest, men også sør og øst

Verdens nordligste destilleri slår til igjen, og en av bourbonfavorittene likeså. For dem som vil ha skotsk whisky for alle penga, får også sitt blant septembernyhetene på spesialpolet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin

Utdrag fra septembermenyen: Kjøtt uten kraftfor og tilsetninger og kokkene som bidro til sommerens VM-suksess. Wachau i endring og Spanias 23. Vino de Pago.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Burritos med fisk kan bli den nye familiefavoritten
Dagens rett

Burritos med fisk kan bli den nye familiefavoritten

I oppskriften er de brukt torsk, men annen type fisk fungerer helt fint. Du kan også lage burritosene vegetariske. Godt blir det uansett.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

At fransk whisky får økt interesse, er et fenomen som er kommet for å bli
+

At fransk whisky får økt interesse, er et fenomen som er kommet for å bli

Whisky er franskmenns favorittbrennevin. Da er det ikke mer enn rimelig at franske destillerier lager sin egen whisky. Med stor suksess. Ikke uventet gjør de det på sin måte i stedet for å kopiere naboene i nord.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her