Rød curry av blomsterkål, gresskar og squash
Kalettes

Rød curry av blomsterkål, gresskar og squash

En indisk krydret vegetarrett som du garantert kommer til å lage flere ganger. Rød curry av blomsterkål og med gresskar og squash smaker fortreffelig. Får du ikke tak i denne kåltypen, kan du bruke rosenkål. 

Fremgangsmåte

Skrell gresskar og gulrøtter og vask squash og paprika. Fjern stilkene på blomsterkålen, vask og tørk den.

Kutt gulrøttene i skiver, squashen i «halvmåneterninger», gresskar og paprika i terninger. Skrell og kutt hvitløk og ingefær.

Varm opp en stor panne med 3 teskjeer olje. Tilsett sennepsfrøene. Når disse begynner å sprette har du oppi bukkehornkløverfrø, hvitløk og ingefær. Før hvitløken begynner å endre farge, tilsetter du grønnsakene og tomatene.

Kok i 2 minutter og tilsett resten av krydderet. Etter ett minutt setter du lokk på og lar det trekke i 5 minutter. Tilsett et halvt glass vann, legg lokk over og la det småkoke i 30 minutter. Slå deretter av varmen og la det stå noen minutter. Sanmk til med salt.

Server med karripulver og frisk koriander drysset på toppen. Kan også serveres med basmatiris.

Tips:
Får du ikke tak i denne kåltypen, kan du bruke rosenkål. 

Her kan du lese mer om denne grønnsaken

Se andre oppskrifter med blomsterkål

Her finner du 25 flotte vegetaroppskrifter

Les mer om raw food

Les om indisk matfilosofi

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Kalettes

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette
+
Tester

Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette

Siden det drikkes mye (kjedelig) øl i disse VM-tider, er det på tide å gå for et av alternativene blant sommerens nyheter i basisutvalget på polet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I dag ferier vi helnorsk med sild og nypoteter. Og dette drikker du til
+
Guide

I dag ferier vi helnorsk med sild og nypoteter. Og dette drikker du til

En av sommerens vellykkete, om enn ikke like åpenbare, kombinasjoner er spekesild og nypoteter. Her i en modernisert utgave.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Rester etter rekekosen? De bruker du i denne woken
Dagens rett

Rester etter rekekosen? De bruker du i denne woken

Etter nok en sommerhelg med mye god mat, må det bli restemiddag. Har du ikke reker, kan du godt bruke annen type skalldyr eller fisk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest
Dagens rett

Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest

Venter du storinnrykk i helgen, er dette noe som vil vekke begeistring hos så vel liten som stor.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her