Rød curry av blomsterkål, gresskar og squash
Kalettes

Rød curry av blomsterkål, gresskar og squash

En indisk krydret vegetarrett som du garantert kommer til å lage flere ganger. Rød curry av blomsterkål og med gresskar og squash smaker fortreffelig. Får du ikke tak i denne kåltypen, kan du bruke rosenkål. 

Fremgangsmåte

Skrell gresskar og gulrøtter og vask squash og paprika. Fjern stilkene på blomsterkålen, vask og tørk den.

Kutt gulrøttene i skiver, squashen i «halvmåneterninger», gresskar og paprika i terninger. Skrell og kutt hvitløk og ingefær.

Varm opp en stor panne med 3 teskjeer olje. Tilsett sennepsfrøene. Når disse begynner å sprette har du oppi bukkehornkløverfrø, hvitløk og ingefær. Før hvitløken begynner å endre farge, tilsetter du grønnsakene og tomatene.

Kok i 2 minutter og tilsett resten av krydderet. Etter ett minutt setter du lokk på og lar det trekke i 5 minutter. Tilsett et halvt glass vann, legg lokk over og la det småkoke i 30 minutter. Slå deretter av varmen og la det stå noen minutter. Sanmk til med salt.

Server med karripulver og frisk koriander drysset på toppen. Kan også serveres med basmatiris.

Tips:
Får du ikke tak i denne kåltypen, kan du bruke rosenkål. 

Her kan du lese mer om denne grønnsaken

Se andre oppskrifter med blomsterkål

Her finner du 25 flotte vegetaroppskrifter

Les mer om raw food

Les om indisk matfilosofi

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Kalettes

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen
Ukens drink

Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen

For både appelsin, rosmarin og whisky gjør susen. Enkelt og knallgodt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne kaken vil påskeharen jakte på
Ukens kake

Denne kaken vil påskeharen jakte på

En saftig gulrotkake som også er veldig holdbar, er som skapt for påskekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her