Salat Nicoise - salat fra Nice
Aperitif

Salat Nicoise - salat fra Nice

Nice-salat er enkelt og velsmakende, perfekt sommermat til så vel lunsj som middag.

Fremgangsmåte

Eggene kokes 7-8 minutter for hardkokt og 5-6 minutter for mykere plomme, avkjøles og skrelles før de deles i båter. Tunfisken deles i store biter og ansjosfiletene må renne av på papirhåndkle. Salaten strimles og legges utover på et stort fat eller i en romslig salatbolle. Tomatene deles i tynne tomatbåter, eller terninger om du bruker cherrytomater. Paprikaen i terninger og reddikene i tynne skiver. Ingrediensene legges i grupper på fat eller lagvis i bolle. Dressingen blandes og helles over. Dryss ev over litt hakket frisk kjørvel. 

Tips:
I stedet for grønn paprika kan du bruke aspargesbønner som er den mest klassiske ingrediensen.

Tips:
Biter av blekksprut smaker fortreffelig i denne salaten - for ekstra sjøsmak - eller som alternativ til tunfisk. Husk å bruke kvalitetstunfisk om den kommer fra boks.

Fersk gjærbakst smaker godt til salaten. Se oppskriftene på hjemmelaget bakst her

Se alle de andre oppskriftene på Nice-salat

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Her får du svært så praktiske kokketips

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Lekre drinker med akevitt til julesesongen - mikset av Norges beste bartender
Ukens drink

Lekre drinker med akevitt til julesesongen - mikset av Norges beste bartender

Øyvind Lindgjerdet gir deg her forslag til en lekker velkomstdrink med champagne og akevitt og en som passer best til desserten eller etter middagen i sofaen foran peisen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik får du fart på muffinsene - smak av pepperkake og blåmuggost
Ukens kake

Slik får du fart på muffinsene - smak av pepperkake og blåmuggost

Pepperkaker og blåost høres kanskje litt merkelig ut, men det er en himmelsk kombinasjon - bare prøv dagens oppskrift og bli frelst.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?
+
Godbiter i pollisten

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?

Ja, det er et dristig påfunn som fortjener oppmerksomhet fordi kvaliteten er av en annen verden.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol
+
Ukens vin

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol

Med 12 prosent er denne rødvinen beviset at også varmklima-vinområder kan lage en vin med både kraft og friskhet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Dette må du rett og slett prøve - tempura er perfekt fredagssnacks
Dagens rett

Dette må du rett og slett prøve - tempura er perfekt fredagssnacks

Tempura er japansk friteringsmetode som passer utmerket også for norske råvarer. Og så er det helt topp til alt fra fingermat til forrett, mellomrett eller alene som kveldskos.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling
+

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling

Heidi Bjerkans Credo har gjenoppstått i sin tredje og helt nye versjon på Nasjonalbiblioteket i Oslo, hvor formidling av ekte matkultur er hovedmålet – og det for alle budsjetter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her