Salat Nicoise - salat fra Nice
Aperitif

Salat Nicoise - salat fra Nice

Nice-salat er enkelt og velsmakende, perfekt sommermat til så vel lunsj som middag.

Fremgangsmåte

Eggene kokes 7-8 minutter for hardkokt og 5-6 minutter for mykere plomme, avkjøles og skrelles før de deles i båter. Tunfisken deles i store biter og ansjosfiletene må renne av på papirhåndkle. Salaten strimles og legges utover på et stort fat eller i en romslig salatbolle. Tomatene deles i tynne tomatbåter, eller terninger om du bruker cherrytomater. Paprikaen i terninger og reddikene i tynne skiver. Ingrediensene legges i grupper på fat eller lagvis i bolle. Dressingen blandes og helles over. Dryss ev over litt hakket frisk kjørvel. 

Tips:
I stedet for grønn paprika kan du bruke aspargesbønner som er den mest klassiske ingrediensen.

Tips:
Biter av blekksprut smaker fortreffelig i denne salaten - for ekstra sjøsmak - eller som alternativ til tunfisk. Husk å bruke kvalitetstunfisk om den kommer fra boks.

Fersk gjærbakst smaker godt til salaten. Se oppskriftene på hjemmelaget bakst her

Se alle de andre oppskriftene på Nice-salat

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Her får du svært så praktiske kokketips

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold
+
Ukens vin

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold

Dirk Niepoorts tanker går lenger enn til sine vinmarker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med
+

Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med

Grogue er Kapp Verdes nasjonaldrikk, en karaktersterk og «annerledes» rom som kan drikkes bar eller i cocktails og i punsjer. Eller for å feire eventuelle seire i årets fotball-VM, som er det første i historien for øyriket.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin
+
Godbiter i pollisten

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin

Denne har det lille ekstra som viser at denne druen er langt mer enn en lettere lys rødvin med moderat alkohol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris
+
Ukens vin

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris

Både hvit, rosa og rød Saumur er favoritter akkurat nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bobler & Brunsj
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Bobler & Brunsj

Lørdag 05. september og 12. desember serveres det 6 deilige glass med bobler og etasjefat med flotte retter. Den perfekte vinsmakingen for vennegjengen hvor dere lærer forskjellen på musserende viner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sjekk ut siste utgave av Apéritif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Apéritif magasin

Vi har vært i Valtellina og Roero for nebbiolo, Napoli for pasta, Amsterdam for et kjøkken uten smør, Halland for ex-michelinkokker som kommer hjem til middag og VM-aktuelle Kapp Verde for å smake på deres grogue.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her