Bekkørret-cannelloni med kantarell og sukkererter i mynte
Foto: AlexPro9500

Bekkørret-cannelloni med kantarell og sukkererter i mynte

Får du tak i bekkørret skal du prøve denne oppskriften med cannelloni, en pastarett som ikke står for ofte på menyen. Den er lettere å lage enn du tror.

Fremgangsmåte

Rens eller kjøp ferdig bekkørretfilet. Posjer fisken super-raskt med hullsleiv i kokende vann, legg filetene oppå hverandre på en flat tallerken slik at de får varme fra hverandre.
 
Rens sjalottløken, børst kantarellene. Skiv opp squashen. Hakk alt i små firkanter. Vend dette raskt i stekepanne i olje med 1 ts dijonsennep. Ta av blandingen og ha den i en bolle, tilsett hakket frisk spinat i passe mengde og krydre med salt og pepper, tilsett 2 fedd presset hvitløk.
 
Kok opp vann og ha lasagneplatene oppi to av gangen, ha olje i vannet. Ta platene opp med en klype el. lignende når disse er al dente.
 
Legg platene utover et fat/en fjøl, fordel fisken og grønnsaks-fyllet i passe mengde på hver plate, dryss med pecorino-ost og rull sammen og legg i oljet langpanne. Legg en klatt rømme og et dryss pecorino på hver cannelloni-rull, samt to-tre knuste rosepepper.
 
Inn i ovnen 20 min ca på 175 grader.
 
Del vårløk i 4. Hakk bladene fra en mynteplante. Kok dette med en pakke (3,5 dl) fløte til løken er myk. Ha i sukkerertene og småkok 1 minutt.
 
Cannellonier og sukkererter i myntefløte serveres sammen med evt litt ekstra pecorino-ost og godt brød.
 

Sendt inn av Anne

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Lekrere blir knapt en viltmiddag: Reinsdyrfilet med krydret plommesaus
Dagens rett

Lekrere blir knapt en viltmiddag: Reinsdyrfilet med krydret plommesaus

Denne oppskriften med reinsdyrfilet som hovedingrediens må du rett og slett prøve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

By på en virkelig lekkerbisken med klippfisk
Dagens rett

By på en virkelig lekkerbisken med klippfisk

Lettere kost betyr ikke mindre smak. Bare sjekk ut denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen
+
Godbiter i pollisten

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen

For det får du her i rikt monn, og så er den da også signert en av de aller beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026
Matkurs og vinkurs
Vinmesse 07. mai i Oslo

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026

Bli med på en smakfull vinopplevelse hvor du får smake viner fra noen av verdens beste rieslingprodusenter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ikke rart denne drinken har fått navnet Smoky Martini
Ukens drink

Ikke rart denne drinken har fått navnet Smoky Martini

Martinis har lenge vært på moten, men denne varianten kombinerer en krystallklar vodka med Islay-whiskyens røykfylte eleganse.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her