Bucatini med tomat- og chilisaus
Apéritif

Bucatini med tomat- og chilisaus

Amatriciana er en klassisk tomatsaus med chili og pancetta eller guanciale (svinekjake) fra Amatrice i fjellene nord for Roma.

Fremgangsmåte

  1. Varm oljen i en mellomstor kjele og surr løk, pancetta og chili over svak varme i 5-7 minutter under omrøring. Tilsett tomater og vin eller vann og smak til med salt og pepper. La det koke opp under omrøring, legg på lokk og putre i 15-20 minutter. Rør av og til. Hvis sausen er for tykk har du i litt av kokevannet fra pastaen.
  2. I mellomtiden koker du pastaen i en kjele med saltet, kokende vann, etter anvisningen på pakken.
  3. Slå vannet av pastaen og hell den i en oppvarmet bolle. Smak til sausen, hell den over pastaen og tilsett revet pecorino. Bland godt. Serveres straks, eventuelt med mer revet pecorino ved siden av.

Amatriciana er en klassisk tomatsaus som har navn etter byen Amatrice i Sabine-fjellene i Lazio. Besøker du Roma vil du se denne på menyen i mange restauranter, servert enten med bucatini eller spaghetti.

Her finner du flere deilige pastaretter

Alt du trenger å vite om pasta

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Den klassiske drinken Black Velvet ble faktisk skapt som en sørgedrink
+
Ukens drink

Den klassiske drinken Black Velvet ble faktisk skapt som en sørgedrink

Mørkt øl fra butikk eller polet som friskes opp av vin med bobler, prosecco, cava eller champagne - det du måtte ha for hånden - fungerer også i Norge i den tiden vi er inne i nå. Og den kan lages som alkoholfri uten tap av kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gamle kjenninger redder basisnyhetene i september
+
Tester

Gamle kjenninger redder basisnyhetene i september

Men de to favorittene får også støtte av andre velkjente navn samt noen gode nykommere, inkludert i det virkelige budsjetthjørnet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Pizza smaker aller best på grillen
Dagens rett

Pizza smaker aller best på grillen

Den høye temperaturen gjør at du oppnår pizzaperfeksjon i bakhagen - akkurat slik som på restaurant.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her