Steinbit i leirgryte på vietnamesisk vis - Cha kho to
Apéritif

Steinbit i leirgryte på vietnamesisk vis - Cha kho to

Karamellisering er en tradisjon som stammer fra tiden da Vietnam var en fransk koloni. Ca kho to tilberedes i en liten leirgryte, og oppskriften er til en person som hovedrett eller til fire som en del av et måltid.

Fremgangsmåte

  1. Skyll fiskestykkene og tørk dem med kjøkkenpapir. Dryss pepper på begge sider. Legg dem i en grunn bolle og hell over fiskesaus og sukker. Vend på fisken, slik at marinaden dekker, og la den trekke i ca. 10 minutter.
  2. Lag karamellsaus:
    Varm opp olje og sukker på svak varme (helst i en leirgryte) og rør til sukkeret er oppløst. Fortsett til karamelliseringen starter, men avslutt før sukkeret blir brent. 
  3. Varm oljen i en leirgryte eller en sauterpanne som tar 5 dl. Ha i hvitløk, sjalottløk og chili og fres i 1-2 minutter under omrøring til det begynner å bli gyllent.
  4. Ta fiskestykkene opp av marinaden og ta vare på væsken.
  5. Skru opp til sterk varme. Legg fiskestykkene i den varme leirgryten eller pannen og svi dem raskt på begge sider. Tilsett soyasaus, karamellsaus, marinade og kokosvann. Skru ned til middels varme, legg på lokk og la fisken trekke i 5 minutter.
  6. Sjekk om fisken er ferdig ved å trykke på den. Når den ikke gir etter, er den klar. Hvis den er det, legger du den på en tallerken og holder den varm. (Hvis ikke, kan du la den være i kokekaret mens du koker inn sausen.)
  7. Skru opp til sterk varme, og la det fosskoke til sausen er redusert til halvparten. Når sausen er blitt tykk, legger du fisken tilbake til den er gjennomvarm.

Server steinbiten rett fra leirgryten, eller legg den på et fat. Dryss over vårløk og server straks.

Tips:
Hvis du vil være ekstra vågal, drysser du over sprø fleskesvor på toppen ved servering (som på bildet).

Lyst til å lage noe annet med steinbit

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå

Fem nye stjerner til Norge hvor noen har ventet lenger enn andre - dette er nå verdens nordligste michelinrestaurant

Gaptrast i Bergen får to stjerner mens Kvitnes Gård, Vesterålen, Credo, Oslo og Mirabelle,Austevoll, belønnes med sin første. Sammen har de utvidet det gastronomiske Norge.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Rasmus Munk har med Alchemist skapt en ny tolkning av fine dining
+

Rasmus Munk har med Alchemist skapt en ny tolkning av fine dining

Det er et bilde som er på vei til å bli et symbol på noe større: en kokk som sitter og lager skisser. Slik beskriver Rasmus Munk på tostjerneren Alchemist i København sin arbeidsdag. Fine dining handler stadig mer om idéer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Med  byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende
Dagens rett

Med byggris og avocado blir rekesalaten ekstra mettende

Byggris og avocado er det som skal til for å gjøre en håndfull reker eller andre skalldyr til et fullverdig måltid. Smaker knallgodt gjør det også.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Regenerativt jordbruk er i vinden, her får du det enkelt forklart
+

Regenerativt jordbruk er i vinden, her får du det enkelt forklart

Essensen i regenerativt jordbruk er å bringe liv tilbake til utarmet jordsmonn. Vi snakker om noe som går lenger enn bærekraft, økologi og biodynami.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her