Steinbit i leirgryte på vietnamesisk vis - Cha kho to
Apéritif

Steinbit i leirgryte på vietnamesisk vis - Cha kho to

Karamellisering er en tradisjon som stammer fra tiden da Vietnam var en fransk koloni. Ca kho to tilberedes i en liten leirgryte, og oppskriften er til en person som hovedrett eller til fire som en del av et måltid.

Fremgangsmåte

  1. Skyll fiskestykkene og tørk dem med kjøkkenpapir. Dryss pepper på begge sider. Legg dem i en grunn bolle og hell over fiskesaus og sukker. Vend på fisken, slik at marinaden dekker, og la den trekke i ca. 10 minutter.
  2. Lag karamellsaus:
    Varm opp olje og sukker på svak varme (helst i en leirgryte) og rør til sukkeret er oppløst. Fortsett til karamelliseringen starter, men avslutt før sukkeret blir brent. 
  3. Varm oljen i en leirgryte eller en sauterpanne som tar 5 dl. Ha i hvitløk, sjalottløk og chili og fres i 1-2 minutter under omrøring til det begynner å bli gyllent.
  4. Ta fiskestykkene opp av marinaden og ta vare på væsken.
  5. Skru opp til sterk varme. Legg fiskestykkene i den varme leirgryten eller pannen og svi dem raskt på begge sider. Tilsett soyasaus, karamellsaus, marinade og kokosvann. Skru ned til middels varme, legg på lokk og la fisken trekke i 5 minutter.
  6. Sjekk om fisken er ferdig ved å trykke på den. Når den ikke gir etter, er den klar. Hvis den er det, legger du den på en tallerken og holder den varm. (Hvis ikke, kan du la den være i kokekaret mens du koker inn sausen.)
  7. Skru opp til sterk varme, og la det fosskoke til sausen er redusert til halvparten. Når sausen er blitt tykk, legger du fisken tilbake til den er gjennomvarm.

Server steinbiten rett fra leirgryten, eller legg den på et fat. Dryss over vårløk og server straks.

Tips:
Hvis du vil være ekstra vågal, drysser du over sprø fleskesvor på toppen ved servering (som på bildet).

Lyst til å lage noe annet med steinbit

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset
+
Godbiter i pollisten

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset

Med 2021-årgangen lever de fullt opp til forventningene – og litt mer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Santa Barbara-pinot til knallpris
+
Ukens vin

Santa Barbara-pinot til knallpris

Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv denne vrien på burritos med kylling, ris, bønner og syltede grønnsaker
Dagens rett

Prøv denne vrien på burritos med kylling, ris, bønner og syltede grønnsaker

Syltede grønnsaker gir en pikant smak og er en lettere vri nå i sommerhalvåret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Har du reker til overs, må du prøve disse uimotståelige snacksene fra Thailand
Dagens rett

Har du reker til overs, må du prøve disse uimotståelige snacksene fra Thailand

Det er kanskje uvant for norske ganer å blande reker og svin, men det er det som gir den avhengighetsskapende smaken på disse frityrstekte toastene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her