Lammefilet tikka
Foto: Matprat.no/Mari Svenningsen

Lammefilet tikka

I denne oppskriften får norsk lammekjøtt låne smaker fra det indiske kjøkken.

Fremgangsmåte

  1. Lag marinade av frisk ingefær, hvitløk, chilipepper, gurkemeie, salt, yoghurt naturell, sitronsaft, koriander og olje. 
  2. La marinaden stå og trekke mens du deler opp kjøttet.
  3. Skjær lammekjøttet i passe store terninger og legg i en plastpose. Hell marinaden over og la det stå og trekke i minst 30 minutter, men aller helst et par timer.
  4. La marinaden renne godt av og tre kjøttbitene på spyd eller legg de på et ark med aluminiumsfolie og legg over grillen eller i stekepannen. Grill eller stek til kjøttet har fått fin farge. Snu ofte.
  5. Serveres med nypresset saft av lime og yoghurtdipen raita samt kokt basmatiris. 

Slik lager du raita

Har du Lyst på en annen rett med lammefilet finner du veldig mange her

Mange flere retter med lam finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens drink som nyhetsbrev 

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde
+

Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde

Bruno Verjus bak tostjerneren Table i Paris følger jazzlegenden Miles Davis’ tilnærming når han skaper sitt kjøkken. Uten regler. Selv mener han at han er for gammel til å gjennomføre revolusjonen, det overlater han til sine unge kokker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne måten å servere laks på med syltede grønnsaker og pepperrotkrem må prøves
Dagens rett

Denne måten å servere laks på med syltede grønnsaker og pepperrotkrem må prøves

Laks er en takknemlig fisk å jobbe med for du kan variere den på uendelig mange måter. Denne oppskriften må du prøve. 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv
+

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv

Bruk av talha er opprinnelig en tradisjon knyttet til underområdet Vidigueira i Alentejo, men leirkrukkene kan brukes over hele Alentejo, såframt reglene følges. Men det finnes motstemmer som ønsker å endre på dette.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her