Orecchiette med ansjos og broccoli
Foto: svariophoto

Orecchiette med ansjos og broccoli

Denne retten heter Orecchiette con Acciughe e Broccoli i Italia hvor den kommer fra.

Fremgangsmåte

  1. Den robuste smaken på denne retten er typisk for kokekunsten i Sør-Italia og på Sicilia. Ansjos, pinjekjerner, hvitløk og pecorino-ost er populære ingredienser. Med italiensk brød blir det en lett lunsj eller kveldsrett.
  2. Orecchiette (små ører) fra Puglia er en spesiell pastatype med litt seig konsistens. Du får den i italienske delikatessebutikker, eller du kan bruke conchiglie i stedet.
  3. Bryt broccolien i små buketter og skjær av stilkene. Hvis stilkene er grove kan du hakke eller skjære dem i skiver. Kok broccolien i en kjele med saltet vann i 2 minutter. Hell av vannet og skyll i rennende, kaldt vann. La den renne av seg på kjøkkenpapir.
  4. Ha pinjekjerner i en tørr teflonpanne og rist dem over middels varme i 1-2 minutter til kjernene er gylne og sprø. Ta dem opp og legg dem til side.
  5. Kok pastaen etter anvisningen på pakken.
  6. I mellomtiden varmer du oljen i en stekepanne, har i rødløk og lar det surre under stadig omrøring i ca 5 minutter til løken er myk.
  7. Tilsett ansjos og oljen de ligger i, ha i hvitløk og la det surre over middels varme under stadig omrøring i et par minutter, til ansjosen smelter. Ha i broccoli og masse pepper, og varm opp under omrøring et par minutter. Smak til.
  8. Hell vannet av pastaen og ha den i en oppvarmet bolle. Ha broccoliblandingen over sammen med revet pecorino og bland godt.

Dryss med pinjekjerner og server straks.

Mange flere pastaretter finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Under fotball-VM var det lagarbeid i verdensklasse også på kjøkkenet
+

Under fotball-VM var det lagarbeid i verdensklasse også på kjøkkenet

Møt Aron Espeland som sammen med Eirik Tufte og fotballandslagskokk Christian Karlsson, sørget for årets mest omtalte måltider. Og som skal fortsette å sørge for et perfekt kosthold for landslaget.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lag denne lekre komboen av steinbit og blåskjell- og epleragu
Dagens rett

Lag denne lekre komboen av steinbit og blåskjell- og epleragu

Helg betyr at et lekkert fiskemåltid skal på menyen. Denne gangen er det steinbit vi frister med. Og med tilbehør av ekstra god kvalitet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikke glem at pannekaker kan brukes til mer enn dessert - her med soppstuing
Dagens rett

Ikke glem at pannekaker kan brukes til mer enn dessert - her med soppstuing

Pannekaker har kommet litt i skyggen av tortillas, men de fungerer like godt når formålet er å pakke inn noe godt og salt. Som i dette tilfellet betyr en god og fyldig soppstuing.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne klassikeren slår aldri feil - buffalo wings er den beste lørdagskosen
Dagens rett

Denne klassikeren slår aldri feil - buffalo wings er den beste lørdagskosen

Kyllingvinger med syrlig marinade og blåmuggostsaus er en kombinasjon som sitter. Pass på å lage ekstra mye.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her