Spaghetti med bottarga
Foto: nevena321

Spaghetti med bottarga

Spaghetti alla Bottarga heter denne klassiske retten fra Sardinia i Italia.

Fremgangsmåte

Dette kan kanskje virke som en underlig oppskrift, med bottarga (saltet og lufttørket rogn av mulle eller tunfisk) som hovedingrediens. Men den er velkjent på Sardinia, Sicilia og deler av Sør-Italia. Den er veldig enkel å lage, og smaker svært godt.

Kok pastaen etter anvisningen på pakken.

I mellomtiden varmer du halvparten av olivenoljen i en stor kjele. Ha i hvitløken og la det surre under omrøring noen minutter. Ta kjelen av platen, ta ut hvitløken med en hullsleiv og kast den.

La pastaen renne godt av seg. Sett kjelen med hvitløkolje tilbake på platen og ha i pastaen. Bland godt, smak til med pepper og drypp over resten av oljen.

Serveres straks i fire oppvarmede skåler, strødd med revet bottarga.

Her finner du flere deilige pastaretter

Alt du trenger å vite om pasta

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne japanske whisky sour-vrien har en overraskende ingrediens
+
Ukens drink

Denne japanske whisky sour-vrien har en overraskende ingrediens

Det er nemlig avocado som gir den svakt grønne fargen på denne drinken, som i tillegg har en rekke andre spennende aromaer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kakefest for voksne
Ukens kake

Kakefest for voksne

Med whisky i kremen er denne kaken forbeholdt de voksne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa
Dagens rett

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa

Biff-sandwich med ruccula, bakt paprika og majones er en takknemlig rett siden den kan lages på forhånd og fylles i tursekken eller piknikkurven. Og så kan den varieres i det uendelige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Har du reker til overs, må du prøve disse uimotståelige snacksene fra Thailand
Dagens rett

Har du reker til overs, må du prøve disse uimotståelige snacksene fra Thailand

Det er kanskje uvant for norske ganer å blande reker og svin, men det er det som gir den avhengighetsskapende smaken på disse frityrstekte toastene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her