Spaghetti med bottarga
Foto: nevena321

Spaghetti med bottarga

Spaghetti alla Bottarga heter denne klassiske retten fra Sardinia i Italia.

Fremgangsmåte

Dette kan kanskje virke som en underlig oppskrift, med bottarga (saltet og lufttørket rogn av mulle eller tunfisk) som hovedingrediens. Men den er velkjent på Sardinia, Sicilia og deler av Sør-Italia. Den er veldig enkel å lage, og smaker svært godt.

Kok pastaen etter anvisningen på pakken.

I mellomtiden varmer du halvparten av olivenoljen i en stor kjele. Ha i hvitløken og la det surre under omrøring noen minutter. Ta kjelen av platen, ta ut hvitløken med en hullsleiv og kast den.

La pastaen renne godt av seg. Sett kjelen med hvitløkolje tilbake på platen og ha i pastaen. Bland godt, smak til med pepper og drypp over resten av oljen.

Serveres straks i fire oppvarmede skåler, strødd med revet bottarga.

Her finner du flere deilige pastaretter

Alt du trenger å vite om pasta

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Se alt du kan lage med rabarbra
Guide

Se alt du kan lage med rabarbra

Rabarbra duger til mer enn å dyppes i sukker. Her får du mange gode oppskrifter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

En så fargerik og spicy rett skrur opp matlysten mange hakk
Dagens rett

En så fargerik og spicy rett skrur opp matlysten mange hakk

Ceviche av sei med appelsin, avocado og chili er både syrlig og med et lett chilibitt, og det er en av suksessfaktorene bak denne retten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Cocktailkurs med snacks
Matkurs og vinkurs
Smaking i Oslo 05. juni

Cocktailkurs med snacks

Fantastisk utsikt, deilige gin-drinker og DJ. Blir det mer sommerstemning enn dette? Fredag 05. juni holder Kullt en eksklusiv åpning av deres takterrasse, og du er invitert!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Klippfisk kan også grilles - prøve disse grillspydene
Dagens rett

Klippfisk kan også grilles - prøve disse grillspydene

Godt utvannet klippfisk gir grillspydene ekstra karakter. Prøv denne oppskriften med klippfisk, reker og kamskjell neste gang du fyrer opp grillen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her