Stekte kamskjell med fennikel og blodappelsin
Apéritif

Stekte kamskjell med fennikel og blodappelsin

Herlige kamskjell smaker ekstra godt med fenikkel og vinterens beste sitrus. Denne lekre retten kan du imponere med

Fremgangsmåte

  1. Lag fennikelpurè ved å varme olivenolje i en stor kjele over medium varme. Tilsett fennikelfrø, salt og løk og stek løken blank. 
  2. Tilsett så finsnittet fennikel og stek videre i ca 20 minutter til fennikelen er myk og karamelisert. Tilsett hvitløk og stek videre i et minutt. Ha så i hvitvin.
  3. Når hvitvinen har kok ut tilsett kremfløte og la småkoke i et par minutter. Ha blandingen over i en blender eller kjør med stavmikser til en jevn purè. Smak til med sitron og salt. Sett til side og hold varm.
  4. Visp sammen olivenolje, sjalottløk og saften av 1 blodappelsin i en stor bolle. Smak til med salt og pepper. Tilsett fennikel og skiver av blodappelsin. Bland forsiktig.
  5. Varm olivenolje i en stor stekepanne over høy varme. Tørk kamskjellene lett med kjøkken papir og krydre med salt og pepper.
  6. Stek kamskjellene med den flate siden ned til de er gyllne, ca 2-3 minutter. Snu kamskjellene og tilsett smør i pannen. Stek i ytterligere 1 minutt, mens du øser det varme smøret over kamskjellene.
  7. La kamskjellene renne litt av seg på kjøkkenpapir.
  8. Smør fennikelpurè på hver tallerken, dander salaten pent over. Ha 5 kamskjell på hver tallerken. Topp med kapers, pistasj og fennikelskudd.
  9. Tips: 
    Retten er like god som både forrett og hovedrett. Oppskriften er nok til 6 personer som forrett, men da behøves kun 18 kamskjell (3 per person). 

Her finner du mange flotte oppskrifter med kamskjell

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Klar for en ny måte å lage juleribbe på - med garantert sprø svor?
Dagens rett
Ribbe i melk

Klar for en ny måte å lage juleribbe på - med garantert sprø svor?

Det er lov til å eksperimentere med julematen, og her får du en oppskrift på en spennende vri på den tradisjonelle ribba.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Så lekker kan juletorsken bli
Dagens rett

Så lekker kan juletorsken bli

For mange er torsk toppen av lykke til jul, og det er ikke rart når du får den servert slik som her i mandelpotetsuppe med spinat og hollandaise

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare
+
Godbiter i pollisten

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare

Det er ikke til å komme fra at det er med beaujolais fra de 10 cru-ene, at det blir spenning. Og denne for Norge nye produsenten overbeviser stort.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg
+
Ukens vin

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg

Tre virkelig gode syraher servert på ulike måter, men fra samme magiske hånd.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik lager du julestemning på et øyeblikk
Dagens rett
Rugbrød med medisterkake og bacon

Slik lager du julestemning på et øyeblikk

Her får du en smakfull og enkel oppskrift som er perfekt nå i juleinnspurten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Miks denne sinte drinken til helgens innspurt med julefilmer
Ukens drink

Miks denne sinte drinken til helgens innspurt med julefilmer

Denne drinken er inspirert av julefilmen Elf fra 2003 - med Will Ferrell i hovedrollen. En perfekt kickstart for juleferien.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her