Stekte kamskjell med fennikel og blodappelsin
Apéritif

Stekte kamskjell med fennikel og blodappelsin

Herlige kamskjell smaker ekstra godt med fenikkel og vinterens beste sitrus. Denne lekre retten kan du imponere med

Fremgangsmåte

  1. Lag fennikelpurè ved å varme olivenolje i en stor kjele over medium varme. Tilsett fennikelfrø, salt og løk og stek løken blank. 
  2. Tilsett så finsnittet fennikel og stek videre i ca 20 minutter til fennikelen er myk og karamelisert. Tilsett hvitløk og stek videre i et minutt. Ha så i hvitvin.
  3. Når hvitvinen har kok ut tilsett kremfløte og la småkoke i et par minutter. Ha blandingen over i en blender eller kjør med stavmikser til en jevn purè. Smak til med sitron og salt. Sett til side og hold varm.
  4. Visp sammen olivenolje, sjalottløk og saften av 1 blodappelsin i en stor bolle. Smak til med salt og pepper. Tilsett fennikel og skiver av blodappelsin. Bland forsiktig.
  5. Varm olivenolje i en stor stekepanne over høy varme. Tørk kamskjellene lett med kjøkken papir og krydre med salt og pepper.
  6. Stek kamskjellene med den flate siden ned til de er gyllne, ca 2-3 minutter. Snu kamskjellene og tilsett smør i pannen. Stek i ytterligere 1 minutt, mens du øser det varme smøret over kamskjellene.
  7. La kamskjellene renne litt av seg på kjøkkenpapir.
  8. Smør fennikelpurè på hver tallerken, dander salaten pent over. Ha 5 kamskjell på hver tallerken. Topp med kapers, pistasj og fennikelskudd.
  9. Tips: 
    Retten er like god som både forrett og hovedrett. Oppskriften er nok til 6 personer som forrett, men da behøves kun 18 kamskjell (3 per person). 

Her finner du mange flotte oppskrifter med kamskjell

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse sjokoladebollene lager du på et øyeblikk og de får bein å gå på
Ukens kake

Disse sjokoladebollene lager du på et øyeblikk og de får bein å gå på

Kombinasjonen av mørk sjokolade og tørkede bringebær er så god at du øyeblikkelig bar om mer. Godt at oppskriften rekker til mange.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Inviter til bollefest på fastelavn
Guide

Inviter til bollefest på fastelavn

Ingen fastelavnssøndag uten boller. Bruk derfor oppskriftene og supertipsene du finner her, og du er med på å sikre fastelavnsbollens fremtid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne
+
Godbiter i pollisten

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne

For fra Roeros sandjordmonn kommer noen av de mest elegante uttrykkene av druesorten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette
+
Ukens vin

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette

Denne rødvinen som smaker aldeles fortreffelig, kommer fra en historisk eiendom eid i dag av en like historisk og ikke minst berømt familie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Burritos smaker enda bedre enn tacos til middag - og alle blir fornøyde
Dagens rett

Burritos smaker enda bedre enn tacos til middag - og alle blir fornøyde

Denne oppskriften på burritos er superenkel og vil bli godt mottatt selv blant de som vil ha tacoen sprø. Men aller best blir den om du lager tacokrydder, tacosaus, salsa og guacamolen selv. Det lønner seg på alle måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her