Hønsegryte fra Toulouse i Frankrike - Poule au pot à la Toulousaine
Apéritif

Hønsegryte fra Toulouse i Frankrike - Poule au pot à la Toulousaine

En fransk klassiker som setter høns i forsetet. Alltid velkomment.

Fremgangsmåte

Krydre fuglen inni og utenpå med salt og pepper.

Varm melken i en liten kjele og skuldre loffen i. Rør til en jevn røre. Ta kjelen bort fra varmen og la det avkjøle.

Finhakk 2 hvitløkfedd. Hakk skinke og kyllinglever i en food processor.

Knekk eggene i en bolle og pisk dem med gaffel. Tilsett hvitløk, hakket skinke og lever, melkeloffen, persille, salt, pepper og muskat. Blandes godt sammen med en treskje. Ha fyllet i hønen og sy igjen åpningen med bomullstråd.

Skrell løken og stikk i kryddernelliker. Bind sammen urtekvasten. Hell 3 liter vann i en stor kjele. Legg resten av innmaten i sammen med løk, gulrot og stilkselleri, de 2 gjenværende hvitløkfeddene, hele pepperkorn og urtekvasten. La alt få koke opp og legg i hønen. Krydre med salt, legg på lokk og la alt få småkoke forsiktig i 3 timer.

Ta opp fuglen, skjær den i pene serveringsstykker og hell på litt kraft så den holder seg varm. Sil kokekraften i en terrin. Server først suppen med ristet loff og så høne og fyll som egen rett.

Her er det mange lekre retter med høns

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Brødrene Graillot gjør som faren sa
+

Brødrene Graillot gjør som faren sa

Å ta over etter en far som har fått æren av å fornye Crozes-Hermitage, skremte ikke Maxime Graillot som sammen med broren Antoine følger 100 prosent i farens fotspor. Med noen sidesprang over elven og nordover til Beaujolais.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Alkoholfrie drinker som har gått sin seiersgang gjennom festivalsommeren - disse lager du hjemme
+
Ukens drink

Alkoholfrie drinker som har gått sin seiersgang gjennom festivalsommeren - disse lager du hjemme

Empress' kombuchaer er det ultimate startpunkt for å lage alkoholfrie drinker som gir umiddelbart lyst på en til. Og så er det bare å kjøre på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Helgrillet fjellørret med spicy agurksalat er uimotståelig
Dagens rett

Helgrillet fjellørret med spicy agurksalat er uimotståelig

Det er knapt noe som smaker mer av sommer enn grillet fisk, og griller du den hel bevarer du alle de gode smakene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Bak en deilig plommekake
Ukens kake

Bak en deilig plommekake

Norske plommer er fantastiske, men har veldig kort sesong. Bak denne kaken nå. Her er oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her