En flott representant for det som er århundrets årgang i Rioja er ukens vin. Og denne elegante vinen som er blant de rimeligste reservaene er dessuten et utmerket følge til en rekke retter. Eller du kan nyte den som den er.
Tysk eleganse som betegnelse for en vin er for de som kun assosierer tysk vin med slapt sukkervann en motsigelse. Men like fullt en sannhet som flere burde avdekke. Ukens vin er en strålende representant for slike vinskatter. Og nydelig så vel som matfølg
Programmet for høstens studietur til Rheingau 20. september - 24. september i regi av Den Norske Vinkelnerforening er klart. Benytt denne unike anledningen til å bli kjent med regionens beste vinprodusenter. Som lager viner som er langt fra det noe triste
Weingut Georg Breuer tilhører den tyske vineliten. Så langt som det overhodet er mulig å fjerne seg fra det begredelige image "tysk vin" har. Breuers viner er uhyre elegante og sarte men med en innebygd kraft som gjør at du ikke glemmer dem så lett.
Chablis gir alltid assosiasjoner til hav og delikatessene derfra. Ukens vin er en rimeligere utgave, men ikke mindre god av den grunn. Nyt den til østers, blåskjell eller en lett fiskerett.
Når store deler av landets befolkning bare må drømme om sommerfriske dager, kan de imidlertid finne stemningen i flasken. Ukens vin er en meget frisk hvitvin men med så mye fruktighet at selv de med syreangst lar seg forføre.
Å feire 10 års jubileum i år 2000 er det sus over. Når du dessuten kan stille opp med viner som er like gamle som jubiléets innhold enten det er et bryllup eller et forhold som skal markeres, blir det virkelig klasse over feiringen. Selvfølgelig følger de
Bitter er i vekst skal vi tro salgstallene fra polet. Nå i juli er nok et nytt produkt på markedet. Tyskernes favoritt, Kuemmerling, skal konkurrere først og fremst med Jägermeister som er ledende i Norge innen søtlige bittere. Men selvsagt også de litt t
Sommerens kalde hit er iskaffe i sine utallige kreasjoner. Alle kaffebarer kommer garantert til å tilby en omfattende meny av slike. Men det er fullt mulig å gjenskape drikkene i eget kjøkken. Her finner du en rekke deilige komposisjoner.
Vi drikker stadig mer vin viser de siste tallene fra Vinmonopolet. Men det er tydelig enkeltstående produkter som lokker nordmenn til å kjøpe mer vin, og spesielt en rød italiener med navn Cappella. Denne alene solgte over 1,5 millioner liter på fem måned
Vi holder oss rundt Middelhavet, med noen små avstikkere, i valget av sommerens viner som du enten kan bestille eller hente direkte i butikken. Hvis du skal feriere på et mindre sted i Norge, må du ta med i beregningen at den lokale polbutikken kan tilhør
Med ukens vin får du alle hvitvinsaromaene i glasset på en gang, tropisk frukt, alle hagens og engens blomster og krydder. Ikke så rart for denne hvitvinen er en skikkelig blanding. Om enn ikke så vanlig lenger. Men god er den og svært lett å finne matføl
Chablis er som et friskt pust fra havet. En lun sommerkveld med litt skalldyr på bordet blir perfekt med noe slikt i glasset. Men chablis er bare betegnelsen på vinen og området den kommer fra. Den finnes altså i en rekke kvaliteter og med et utall forskj
Orker du ikke lese skjønnlitteratur i varmen, er kokebøker lettere å hoppe på. Denne våren har bydd på en rekke tilskudd til den enorme floraen av smakfullt lesestoff.
Den portugisiske ønolog og vinmaker José Neivas mål er å gi flest mulig anledning til å drikke best mulig vin. Selv om hovedsetet for José Neivas virksomhet Quinta da Fonte Bela er en relativt usjarmerende vingård, er produktene stedet frembringer tiltale
Odd Ivar Solvold, innehaver av Vestfolds kulinariske tempel, Ludls Gourmet, har landets enkleste tilgang til en rekke av lekkerbiskenene som produseres i fylket. Asparges er en av dem Her får du flotte oppskrifter du selv kan lage og vinforslag på kjøpet.
En rødvin som ikke er for kraftig, ei heller for søt i bærpreget men med behagelig friskhet og som samtidig tåler en del i form av krydrete kjøttretter er ukens vin. Den lar seg dessuten nyte uten mat en kveld i mai - enten den er varm eller kjølig.
Etter å ha smakt 63 røde Rioja-viner er inntrykket til panelet som følger: Skuffende kvalitet til stive priser i de lavere kvalitetskategorier og mye dårlig kork.
Festmeny som ikke koster skjorta og som tar utangspunkt i mattradisjonene for grunnlovsdagen er årets 17. mai-meny. Med rimelige viner til får du plass til mange gode venner uten at budsjettet sprekker.
Festmeny som ikke koster skjorta og som tar utangspunkt i mattradisjonene for grunnlovsdagen er årets 17. mai-meny. Med rimelige viner til får du plass til mange gode venner uten at budsjettet sprekker.
Hvis du skal ha storinrykk på 17. mai, eller ved en annen anledning, kan kanskje en femliters bag-in-boks være løsningen. Stadig kommer det nye produkter som retter opp boksevinenes rykte er trøsten til deg som kanskje rynker på nesen. Ukens vin er i till
Når vi tilbereder asparges på italiensk, altså ovnsbakt, søker vi utenom de klassiske asparges-vinene og når vi tilbereder foliebakt artisjokk. Her får du oppskriftene og selvfølgelig vinforslag i rikelig monn.
Full forvirring er det umiddelbare inntrykket av polets nye sortimentsinndeling som gjelder fra 1. mai. Det eksisterer nå tre ulike sortimenter som hvert har sin prisliste. I tillegg kommer den tykke bestillingsvarelisten med 4000 produkter. Akkurat nå sk