Oransjevin er ikke så merkelig som det høres ut, tvert om bare deilig, og hvor du får ut absolutt alt det gode av grønne druer. Så mye at vinen godt kan erstatte rødvin. Denne ikke veldig oransje vinen er et supert sted å starte.
Umeshu er en søt japansk plommesake, nesten som en likør, men sjelden sterkere enn 18 prosent. Smaken av plomme er svært intens og den egner seg best å mikses - som her med gin.
Neste gang du er innom ett av de åtte spesialpolene, skal du ta en titt i Italia-hylla, for den har fått spennende tilskudd av viner som ikke får så mye oppmerksomhet til vanlig.
Selvsagt brukte ikke munkene ord som biodynamisk eller økologisk, men utover det er tradisjonene i hevd hos Clos du Moulin aux Moines som i løpet av de siste 10 årene har fått sjelen tilbake.
Denne drinken nytes ved å slurpe i seg en halv pasjonsfrukt, nippe til glasset og så skylle ned med champagne. Det er dette som oppleves som så sensuelt at drinken lever opp til navnet. Ifølge noen kilder - men ingen er helt sikre. At smaken pirrer smaks
Basisnyhetene i september har noen perler i en ellers relativt uinteressant masse. Noe sterkt, noe veldig gammelt og noe som helt bør legges i kjelleren.
Selv om Guy Breton har vært med på revolusjonen i Beaujolais, er han nå for en etablert produsent å regne. Og hans naturvinorienterte vinstil er så raffinert, at den fungerer som en målestokk for det «nye» beaujolais.
Vi snakker rett og slett om maisgrøt som med noen får grep blir til den herligste middag. Her er det en saus med andelever. tomater og sopp, men det finnes et utall av andre løsninger om dette ikke frister.
Rom og grapefruktsoda er en enkel, men effektiv oppskrift som garantert blir en suksess. For ekstra friskhet kan du bruke limejuice, men du kan klare deg uten.
Denne nye vinen fra en av nordmenns favorittkilder til lettdrikkelig hvitvin, setter Gascogne på kartet for mer karaktersterke dråper en gang for alle.