Du kan selvsagt bruke ferdigpesto fra butikken, men hjemmelaget pesto smaker aller best, i hvert fall nå om sommeren hvor basilikumen er på sitt mest intense.
Siden vi spiser også med øynene, er fargen på maten av stor betydning. Her går det i grønt og rødt. Men gult er også velkommen, så her er det bare å føle seg fri til å eksperimentere.
Woking er morsomt, raskt og effektivt samtidig som du ender opp med en rett med mye smak. For ekstra metthetsfølelse kan du selvsagt spe på med litt ris eller nudler.
Når fisk og skalldyr serveres som suppe, er det enkelt å ha mange til bords. Du tenger bare en stor kjele. Denne norske vrien på en fransk klassiker vil alle like.
Denne oppskriften er også en fin måte å bruke opp rester av kjøtt, og det må slett ikke være lam. Bruker du rester, er tilberedningstiden dessuten kortere. Topp turmat.
Så god som den norske agurken er nå, fortjener den å spille hovedrollen. Denne salaten kan gjøres enda mer mettende ved å tilsette ost, eller servere den til fisk eller kjøtt.
Ideen til denne retten kommer fra den Italienske klassikeren Osso Bucco som lages med kalveskank. Smakene passer også glimrende til breiflabb. Denne retten er kraftig både i smak og god god metthetsfølelse.